Ve společnosti PF Plasty v Chuchelné zrušili pracovní víkendy přešli ze čtyřsměnného na třísměnný provoz. Zaměstnanci si vydělají stejně.
Ve společnosti PF Plasty v Chuchelné zrušili pracovní víkendy a od 1. července loňského roku přešli ze čtyřsměnného na třísměnný provoz. Ve firmě o 360 zaměstnancích se to týká zhruba 160 lidí. Přestože nyní za měsíc odpracují méně hodin a nemusí chodit do práce o víkendech, produktivita práce se zvyšuje. Účelem zavedeného opatření je produkovat stejný objem výrobků za kratší čas.
"Přestože se zrušily víkendové příplatky, mezd zaměstnanců se to nedotklo, protože jsme se souhlasem odborové organizace zavedli také nový motivační systém. Jen na provozních nákladech díky novému opatření měsíčně šetříme 2,5 milionu korun. Snižuje se množství výrobků, které bylo třeba vyřadit kvůli špatné kvalitě; i podle statistik se jich dříve nejvíce vyprodukovalo právě o víkendech," vysvětlil ředitel společnosti Adam Drastich.
I když se někteří pracovníci zpočátku změny obávali, většina z nich si ji po prvních týdnech pochvaluje hlavně proto, že konečně mají možnost trávit víkendy s rodinami, což jim dříve vycházelo tak jednou za šest týdnů. Pozitivně vnímají zrušení čtyřsměnnéhho provozu i firemní odbory.
"Po mnoha letech práce ve čtyřsměnném provoze to pro mnohé pracovníky byla příliš rychlá a nečekaná změna. Ale už si zvykáme. Důležité je, že se nesnížily výplaty poté, co odpadly příplatky za víkendové směny," řekla manipulantka Monika Kyselá, předsedkyně odborové organizace v PF Plastech. Sama je ráda, že konečně může trávit víkendy s vnoučaty, na které neměla dříve moc času. Hodnotí také, že se výrazně zlepšila organizace práce a nejsou zbytečné prostoje.
Změnu uvítala i Karina Piprek (na fotografii), která pracuje v PF Plastech třetím rokem a dojíždí z Polska. Přechod ze čtyřsměnného na třísměnný provoz jí vyhovuje, protože kromě dospělého syna má také patnáctiletou dceru, se kterou konečně může trávit více času a třeba vyjet na víkendový výlet. Také se necítí tolik unavená, jako když pracovala systémem dva, dva, dva. Jak tvrdí, změnu pochvalují i její kolegové.