Pracoviště chráněné dílny vzniklo loni na podzim ve společnosti PF Plasty CZ. Aktuálně zaměstnává jedenáct lidí. Ve svém článku dílnu zmiňuje i MF Dnes a zpravodajský server iDnes.
Pracoviště chráněné dílny vzniklo loni na podzim ve společnosti PF Plasty CZ v Chuchelné. Aktuálně zaměstnává jedenáct lidí s různými typy postižení, zájem je o další.
Nějakou formu, jak zaměstnat v plastikářské výrobě s orientací hlavně na automotive více lidí se zdravotním handicapem, začal hledat ředitel PF Plastů Adam Drastich od svého nástupu do firmy v dubnu loňského roku. Protože založení vlastní chráněné dílny se ukázalo administrativně příliš složité, využil nabídky chráněné dílny, která vznikla v Praze loni v únoru. Od listopadu má firma ToZařídíme uznaná na chráněném trhu práce svou první pobočku. Funguje v Chuchelné přímo v prostorách společnosti PF Plasty.
„Dílna sídlí v našich prostorách. Ve spolupráci s opavským úřadem práce zajistila pracovníky, kteří pro nás dělají fyzicky méně náročnou práci,“ líčí finanční ředitel PF Plastů Kamil Mašík.
Přiznává, že na myšlenku ředitele Drasticha se zpočátku díval s nedůvěrou. „Vytváření pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením je nepochybně záslužné, jenže mým úkolem jako finančního ředitele je především sledovat čísla, proto jsem byl z toho nápadu zprvu rozpačitý. Ovšem už po dvou měsíci se ukazuje, že s chráněnou dílnou nejen pomáháme, ale také ušetříme,“ konstatoval Kamil Mašík.
Spolupráce s chráněnou dílnou sice klade vyšší nároky na řízení, ale díky příspěvku z úřadu práce firma uspoří na mzdových nákladech. Navíc v době, kdy je akutní nedostatek pracovní síly, zvláště v místech, jako je Chuchelné, je podstatná také úspora pracovníků.
Jednou ze zaměstnankyň chráněné dílny je i Jitka Barabaschová z Hati. Trpí tetanií a neuropatií, má poškozenou páteř, je po operaci obou nohou, v jedné má šroub. U práce nemůže dlouho stát, škodí jí i velká zátěž rukou. Dříve se stávalo, že při větším pracovním tlaku dostávala křeče a z pekárny, kde byla dříve zaměstnaná, ji dokonce odvážela sanitka. Sehnat si práci proto pro ni nebylo jednoduché. Teď už při práci nepociťuje žádné potíže, protože na místo, které by zastal jeden zdravý člověk, jsou v chráněné dílně v Chuchelné vyčleněni dva lidé.
„Mám sice částečný invalidní důchod, ale doma bych určitě zůstávat nechtěla. Nevystačila bych s penězi, ale hlavně bych to těžko zvládala psychicky. Potřebuju být v kontaktu s lidmi. Někdy u práce sedím, jindy stojím. Když jsem unavená, někdo z kolegů mě vystřídá. Navíc je tu výborná parta. Po dlouhé době se teď zase do práce těším, protože vím, že ji zvládnu,“ přiznala Jitka Barabaschová.
Vytvoření podmínek pro fungován chráněné dílny není v PF Plastech jediným počinem vstřícným k potřebám zaměstnanců, který zároveň přináší úspory firmě. Loni v červenci tady zrušili čtyřsměnný provoz a přešli na tři směny. Ve firmě o 360 zaměstnancích se změna týkala zhruba 160 lidí. Přestože nyní za měsíc odpracují méně hodin a nemají víkendové příplatky, neboť o sobotách a nedělích většinou nepracují, o peníze zaměstnanci nepřišli.„Zavedli jsme nový motivační systém, díky kterému se zvedla produktivita, takže se nám daří za méně hodin vyprodukovat více. Klesla zmetkovitost, která byla nejvyšší o víkendech, a také jsme ušetřili na provozních nákladech, například díky nižší spotřebě energie,“ uvedl Kamil Mašík.
Novou chráněnou dílnu sídlící v PF Plastech zmiňuje iDnes zde:
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/moravskoslezsky-kraj-chranene-dilny-hedikepovani.A191230_523735_ostrava-zpravy_jog
Na fotografii Jitka Barabaschová po kontrole kvality balí zboží pro zákazníka.